Около 10 000 души демонстрираха днес в Рим в подкрепа на кюрдите в Сирия и срещу "турската агресия" в Североизточна Сирия, предаде Франс прес.
Сред участниците в протеста имаше няколкостотин кюрди и хиляди италианци от леви организации.
Протестиращите се събраха пред централната гара на Рим и оттам се насочиха към централния площад "Венеция". Начело на шествието вървяха десетина жени, основно кюрдки, които носеха снимки на убити кюрди в Сирия, които те наричаха "мъченици на революцията на Рожава".
Рожава е името на кюрдския регион в Сирия, който се надяваше да стане автономен. Носени бяха и снимки на бойци на сирийските кюрдски милиции "Сили за защита на народа", смятани за терористични от Турция. Тези милиции бяха съюзник за западните сили в тяхната борба срещу терористичната организация "Ислямска държава".
Една от фотографиите бе на 35-годишния Ервин Халаф, който в група цивилни, избити от сирийски бунтовнически милиции, подкрепящи турската армия в началото на нейната офанзива в Сирия. Халаф беше и член на ръководството на Сирийския демократичен съвет, политическо крило на Сирийските демократични сили - кюрдските и арабските сили, които бяха съюзници на Вашингтон в борбата срещу ИД. Убийството на Халаф беше осъдено от Вашингтон.
Демонстрантите в Рим носеха и снимка на Айше Дениз Караджагъл, 25-годишна туркиня, подкрепяла кюрдите и една от героините на битката за сирийския град Кобане през септември 2014 г. Караджагъл беше убита в сблъсък на "Силите за защита на народа" с ИД през май 2017 г. в Ракка в Сирия.
В протеста се включи и голяма група, дошла от Флоренция. Тя носеше снимка на Лоренцо Орсети, 30-годишен тоскански антифашист, присъединил се към кюрдските сили в Северна Сирия и убит в сражение с ИД през март близо до село Багуз.
На площад "Венеция" се състоя митинг, на който се скандираше: "Не на турската война в Североизточна Сирия" и "Да защитим Рожава". На някои плакати, носени от протестиращите, пишеше и "Свобода за Абдуллах Йоджалан", лидера на Кюрдската работническа партия, който от 20 години е в турски затвор. На други плакати пишеше "Свобода на политическите затворници".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Наземни дронове отменят украинските войници в над 21 хил. мисии от началото на годината
Подкрепата на шефа на НАТО за Тръмп повдига някои въпроси у европейските съюзници
Обявеното от Тръмп временно примирие с Иран окрили щатските индекси
Кадър на деня за 8 април
Русия увеличава разходите през март заради поскъпването на петрола
Ще ускори ли енергийния преход кризата с високите цени на петрола и газа?
Камион прегази пешеходец в София
6 китайски зодии привличат късмет и успех на 10 април
Как да боядисваме яйцата с лукови люспи
България се прощава с Михаил Белчев
Великолепната седморка на ЦСКА или седем е добро...
Напрежението вече е при Левски
Чоло: Срещу Барса бяхме перфектни
Задават се големи промени в Левски
Изумително! Алекс Николов премина границата от 600 точки през сезона
Мачовете по телевизията днес, 9 април
Губана – италиански козунак с плънка
10 знака,че той само ви губи времето
7 сигнала, че трябва да приемаш повече витамин B7 (биотин)
Дневен хороскоп за 9 април, четвъртък
Нумерологична прогноза за 9 април
Техника за шарени яйца за Великден с бита сметана
Времето във Варна на 9 април 2026
Мъж на 64 години загина при пожар
"Войната" по пътищата взе една жертва за последните 24 часа
Отбелязваме Велики четвъртък от Страстната седмица
Днес започва голямото пътуване за Великден
Тръмп плаши страните от НАТО със санкции заради липса на подкрепа в Иран
Защо не виждаме космически боклук в снимките от „Артемида II“
Робот извърши първата в света напълно самостоятелна операция на катаракта
Руската орбитална станция ще функционира без човешко присъствие
Русия предлага разделяне на Луната на „суверенни територии“
Учени: Съзнанието е физическа част от Вселената
Възможно ли е на Венера да има живот от Земята?